Faruk Çubukçu Kimdir?

TEKNOLOJİ AMAÇ DEĞİL ARAÇTIR. BİLGİ ÜRETECEK ve İŞLEYECEK SİSTEMLERİ/YAZILIMLARI GELİŞTİRMEDİKÇE GELİŞMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Faruk Çubukçu, Türkiye’de “bilgisayar eğitimi” alanında otuz yılı aşkın deneyime sahip bilgi teknolojisi uzmanıdır. “Bilgisayar uzmanlığı” yerine, kurumsal alandaki uygulamalarla bütünleşik olan ve değer üreten bilgisayar uygulamalarını/çözümlerini ifade ettiği için “bilgi teknolojileri uzmanlığı”nı kullanmaktadır.

A.Ü. İktisadi. İdari Bil. Fak. İşletme bölümü mezunudur (1983). Ardından Programcılık eğitimi almış ve 1984 yılında programcı olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme (1996), ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF’de Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans’ı yapmıştır (2016).

1990’lı yıllarda Microsoft ürünleri alanında uzmanlaşmıştır. Ülkemizin ilk Microsoft sertifikalı profesyoneli ve eğitmenlerindendir (Microsoft Certified Trainer). Microsoft’un MCSE ve MCAD sertifikasına dünyada ilk sahip olanlar arasındadır (Early Achiever ve Charter Members).

Windows işletim sistemleri, Microsoft Office, Server yazılımları ve Yazılım Geliştirmeye (developer) yönelik olarak başta büyük kurumlar ve şirketler olmak üzere uzun süre eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamıştır.

Bilgisayar terimleri sözlüğünden başlayarak, kullanıcıların bilgisayar teknolojilerini temel ve teknik alanlarda yetkin olmalarını sağlayacak çok sayıda kitap yazmıştır. Bir süre Microsoft kitaplarının da resmi çevirmenliğini yapan yazarın elliye yakın yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Bilgi teknolojileri alanında eğitmen ve danışman olarak “eşsiz” bir bilgi birikime sahip olan yazar, bilgi paylaşımı için 2000 yılında www.farukcubukcu.com portalını kurmuştur. Buradan binlerce öğrenciye ücretsiz kurslar vermiştir.

Yazar, uzun yıllar kendi adına eğitim merkezini kurmuş; bireysel ve kurumsal alanda uygulamalı bilgi teknolojileri eğitimleri düzenlemiştir. Tüm eğitimlerin içeriğini özgün olarak geliştirilmiş – kurs kitaplarını hazırlamıştır.  Türkiye’de İzmir başta olmak üzere, İstanbul, Denizli, Konya ve Kayseri’de eğitim merkezlerinde bu kurslar verilmiştir.

www.excelci.com sitesinde bine yakın Excel videosu vardır. Ayrıca kurumsal Excel seminerlerini “EXCEL AKADEMİ” adıyla sunmaktadır. Excel Akademi, özel Excel kitapları ve yüksek hizmet standartlarıyla kurumlara hizmet vermektedir. Excel çalışmaları binlerce şirkete ve onbinlerce katılımcıya ulaşmıştır. Altı kitaptan oluşan Excel Kitap serisi vardır.

BT uzmanlığının bir “yaşam tarzı” ve “sürekli araştırma” gerektiren bir alan olması inancıyla; halen eğitim ve danışmanlık çalışmalarını sürdürmektedir.  

Uzmanlık alanları ve sertifikaları:

  • Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT)
  • Microsoft Sertifikalı Sistem Uzmanı (MCITP)
  • Microsoft Sertifikalı Yazılım Uzmanı (MCAP)
  • Microsoft Sertifikalı Veritabanı Uzmanı (MCDBA)
  • CISCO Sertifikalı Ağ Uzmanı (CISCO CCNA)
  • Proje Yönetimi Uzmanı (PMP)
  • Bilgi Güvenliği (ISO27001 Baş Denetçi)