9 Eylül Ü. Eğt. Fak. (M. Akkuş) (27 Kasım 2003)

 9 Eylül Ü. Eğt. Fak. (M. Akkuş) (27 Kasım 2003)
(Röportajın bir kısmı)
Sayın hocam, bu röportaja size bazı sorular sorarak başlamak istiyorum. Sizi daha iyi tanımak bakımından bize özel yaşamınızdan söz eder misiniz?

Teşekkür ederim. Ancak benim çok fazla özel bir hayatım yok. Aslında yoğun bir iş hayatım var. Bu nedenle özel hayatıma çok zaman ayıramıyorum…
Yoğun bir iş yaşamınız var. Bu kadar işe nasıl zaman bulabiliyorsunuz?
Çok çalışmanın yanı sıra sistemli ve düzenli olarak bu işleri yapmak sanırım. Ben genelde erken saatte işe başlarım. Kitap, ders, Sitelerimiz ve diğer işler bakımından haftalık, aylık, yıllık düzenli planlarım vardır. Hep onları düşünürüm.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz? 
Ben 1983 yılında üniversiteyi bitirdim. 1984 yılında İzmir'de YABİM (yaşar holding bilgi işlem merkezi)'de kurslara katılarak bu sektöre girdim. Önce bir şirket kurarak bu işlere girdik. Zaman içinde tümüyle eğitime alanında çalışmaya başladık. Tabiki kitap yazmam bu işte en önemli özelliklerimden herhalde…

Hobileriniz yok mudur? Spor yapmaz mısınız?
Aslında sporu severim, hobilerim de vardır. Ancak zamanım yok. Küçük yaşta kayak sporuyla ilgilendim. Sivas'ta kayak kulübünün sporcusu olarak yarışlara katıldım, bölgesel anlamda derecelerim vardır. Onun dışında uzun yıllar basketbol oynadım. Okul takımlarında. Üniversite dahil. Hobi olarak müzik dinlerim. Özellikle klasik müzik. Bir süre klasik gitarla da uğraştım. Halen de çalıyorum ancak ona da zaman ayıramıyorum.

Gençleri yetiştirip bazı işlerinizi devretmeniz gerekir sanırım?
Doğru, ancak yinede planlarım çok geniş ve uzun vadeli. Benim çalışmadığım bir formül zor gibi.

Size karşı yapılan birtakım "kıskanma" ve "engelleme" gibi konulardan söz etmiştiniz. Bunları açabilir misiniz?
Şimdi şöyle, ben şirketimi kurduğumda bazı insanlar bana saldırdılar. Engellemeye çalıştılar. Hatta bu insanlar birlikte de olup hareket ettiler. Ancak bu benim işim. Ölene kadar yapacağımdan emin olabilirsiniz…
Ben, bu işte kendi stilimi ve markamı oluşturmuş bir insanım. Bunun öyle kolayca bulunacak bir şey olmadığını biliyorum. Bunun yanı sıra yaptıklarımı herkese sunabilen ve paylaşan fazla mütevazı bir insanım. Bence bunlar çok doğal. Ancak işte bunlar çekilemiyor sanırım. Elliden fazla kitap, dev bir site, binlerce kişiye ve kuruma yapılan eğitimler, bilemiyorum başka neyim var ama… Maalesef… 
Belki de bu insanlar, kendilerinin başaramadıklarını ben başarınca, bu kıskanma durumu oluşuyor. Bilemiyorum. Ancak her şeyin bir derecesi var. Siz bir insanı, kıskançlığınız ve kompleksiniz uğruna engellemeye çalışırsanız, o da size gerekli yanıtları verir.

Hocam, biz bu sektörde sizin gibi iyi bir yere gelebilecek miyiz?
Biz, bu sektörün maalesef işte bu kalitesiz insanlar sayesinde, olduğundan çok kötü durumda olduğunu hep söyledik durduk. Ancak yine de çok dinamik bir sektör. Belli konularda uzmanlaşmak ve bu konularda çalışmak mümkün. Ancak ilerlemek sizin elinizce çok çalışır ve doğru yolda kendinizi geliştirirseniz neden olmasın.

Peki bu sertifikaları önerir misiniz?
Belki de sistemli bir eğitimin parçası oldu. Bir yarış. Sertifikaları almak, ancak bu konularda uzmanlaşmak ve deneyim sahibi de olmak gerekir. Önümüzdeki yıllar daha da konular genişliyor. Bu sektörde herhangi bir ala yatay ve dikey olarak kolayca büyüyebiliyorsunuz. Bizim yetiştirdiğimiz insanların bu sektörde başarılı olmaları beni çok mutlu ediyor. 

Bizim okulda çalışmayı düşünür müydünüz?

Biz yaşama böyle başladık. Benim de bir miktar üniversite yaşamım oldu ancak. Kendi şirketimiz ya da kendi işimizi yapmayı düşündük. Aslında koşullar bunu oluşturdu diyebilirim. Özel bir şey yok. Belki daha özgürüz.
Bir hocam benim için yaratıcı sözcüğünü kullanmıştı. Belki ben de bu şekilde bir eğitimi işini yarattım. Çok kendi stilime sahip olduğum yön var.

Hocam biz sizi daha fazla yormadan bizlere verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. 

Ben teşekkür ederim.